İzmir Avrupa Caz Festivali

İzmir Avrupa Caz Festivaliİzmir Kültür Sanat Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen sürekli bir etkinliktir.

1993 yılında İzmir Avrupa Caz Günleri olarak başlayan etkinlik, Türkiye'nin Gümrük Birliğine kabulünün ardından hızlanan süreç içinde kapsamı genişletilerek İzmir Avrupa Caz Festivali adını almıştır.

Diğer konserlerden farklı oarak, eğitim amaçlı yürütülen İzmir Avrupa Caz Festivali'nde konser vermek üzere gelen konuk sanatçılar, atölye çalışmaları ve ustalık sınıflarıyla İzmirli genç sanatçılara birikimlerini aktarır. İtalya, Fransa, Avusturya ve Almanya'dan gelen caz sanatçıları, farklı ülkelerin yerel duyarlıklarını ve müzik birikimlerini yansıtırlar.

Amacı

Yönetim Kurulu Başkanlığını İtalyan Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano'nun takdir ettiği "İtalyan Dayanışma Yıldızı Şövalyesi" ünvanını alan Filiz Eczacıbaşı Sarper'in yaptığı İzmir Avrupa Caz Festivali'nin amacı; Avrupa'nın ve Türkiye'nin kendi alanlarında önemli gelişmeler sağlamış caz sanatçılarını bir araya getirerek bu kültürü geniş kitlelere yaymaktır.

İKSEV'in yürüttüğü bu etkinlik, Siena Caz Vakfı tarafından da destek görmekte olup, müziğin evrensel barışa yaptığı katkının gözlenebildiği bir konserler bütünleşmesidir.

2008 yılında 15.si düzenlenen festivale; Fahir Atakoğlu, Wolfgang Muthspiel (Avusturya), Musica Reservata Quartet (İtalya), Charlier & Sourisse "HÉRITAGE" Quartet (Fransa), Fred Delplancq Quartet (Belçika), Unterbiberger Hofmusik (Almanya), United Fools (Fransa) gibi isimler katılmıştır. 17. İzmir Avrupa Caz Festivali 8. Afiş Yarışması'nda ise; birinciliği aynı zamanda ressam Mehmet Kapçak'ın oğlu olan "Uygulamalı Matematik ve İstatistik" Doktora programına devam eden Sinan Kapçak kazanmıştır

Yorumlar

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklidır. sektorlerfirmalar.com | 2016