İstanbul Caz Festivali

İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın en genç festivali olan İstanbul Caz Festivali, 1994 yılından bu yana düzenleniyor. Her yıl temmuz ayının ilk yarısında İstanbul’un değişik konser ve etkinlik mekânlarında gerçekleştirilen İstanbul Caz Festivali, programında caz müziğinin yanı sıra pop, rock ve dünya müziği gibi farklı tarzlara da yer veriyor. Festival, 2013 yılında 20. yılını kutlamıştır.

Cazı, güncel müzik türleri arasında, sanatsal yaratının ulaştığı en üst noktalardan biri olarak gören İKSV, yeniliklere açık, kapsayıcı ve erişilebilir yönleriyle bu müziği temel yapı taşı olarak seçerek başlattığı bu festivalle, sadece müzikseverler ile sanatçıları buluşturma amacıyla sınırlı kalmayan, Türkiyeli sanatçıların çalışmalarını ve yeni üretimlerini destekleyen ve bu alanda yeni nesilleri teşvik eden geniş çerçeveli bir etkinliğe imza atıyor.

İstanbul Caz Festivali, klasik ve modern cazın yanı sıra Latin caz ve kuzey cazı gibi farklı türlere ve elektronik müzik ile cazın birleştiği değişik çalışmalara programında yer veriyor. Festival kendisini sadece caz müziği ile sınırlamayıp rock, pop, blues, reggae, funk, dünya müziği gibi farklı türleri de kucaklıyor. Sunduğu çeşitlilikle izleyicilere yeni keşif olanakları sağlayan İstanbul Caz Festivali, mekân seçimlerindeki cesur yaklaşımıyla da müziği klasik konser alanlarının dışına, İstanbul’un tarihi mekânlarına, cadde ve sokaklarına, tramvaylarına ve vapurlarına taşıyor; kente yeni etkinlik alanları kazandırarak geniş kitlelere hitap etmeyi amaçlıyor. İstanbul’un uluslararası konser haritasında önemli bir yer edinmesini sağlayan festival, ülkemizde son yıllarda giderek gelişen müzik sektörü ve benzeri festivaller açısından da önemli bir örnek oluşturuyor.

İstanbul Caz Festivali’nin önemli hedeflerinden biri de, Türkiye’de caz müzik üretimini teşvik etmek ve yurtdışındaki tanıtımına katkıda bulunmak. Bu kapsamda “Avrupa Caz Kulübü” ve “Ustalarla Buluşmalar” gibi özel serilerde Türkiye’den ve yurtdışından müzisyenleri bir araya getiren festival, 2003 yılından bu yana düzenlediği “Genç Caz” konserler serisiyle de amatör caz müzisyenlerine yeni bir platform ve uluslararası bir caz festivalinde yer alma imkânı sağlıyor.

Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nin yanı sıra Aya İrini Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzeleri, Esma Sultan Yalısı gibi İstanbul’un farklı tarihi mekânlarında ve kentin dört bir yanındaki açık alanlarda gerçekleştirdiği 30’u aşkın konserle festival her yıl yaklaşık 50.000 izleyiciye ulaşıyor. İstanbul Caz Festivali, 2002 yılından bu yana Yaşam Boyu Başarı Ödülü sunuyor. Avrupa’nın önde gelen caz festivalleri arasında yer alan İstanbul Caz Festivali, Uluslararası Caz Festivalleri Birliği IJFO’nun ilk üyelerinden.

Bugüne kadar caz festivalinde yer alan isimlerden bazıları:

EFSANEVİ CAZ MÜZİSYENLERİ
ALDI MEOLA
BOBBY MCFERRIN
JAN GARBAREK
CHICK COREA
HERBIE HANCOCK
KE ITH JARRETT
MARCUS MILLER
DIANA KRALL
WYNTON MARSALIS
ORNETTE COLEMAN
TONY BENNETT
NATALIE COLE

ROCK VE FOLK MÜZİĞİN BÜYÜK İSİMLERİ
ERIC CLAPTON
JOAN BAEZ
LOU REED
NICK CAVE
STING
TORI AMOS
ELVIS COSTELLO
NORAH JONES
PAUL SIMON

POPÜLER MÜZİĞİN ÖNEMLİ YILDIZLARI
DEAD CAN DANCE
MASSIVE ATTACK
BJÖRK
SUZANNE VEGA
BRYAN FERRY
GRACE JONES
SEAL
JAMIE CULLUM
JOSS STONE

Uluslararası Caz Günü
Thelonious Monk Caz Enstitüsü işbirliğiyle gelişen Uluslararası Caz Günü, UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock’un girişimiyle, cazın dünya çapında kültürlerarası diyalog ve anlayışı artırmakta oynadığı eşsiz rolü vurgulamak ve teşvik etmek amacıyla UNESCO üyesi ülkeler tarafından benimsendi. Her yıl 30 Nisan’da gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü, dünyanın dört bir yanından insanları caz müziğini kutlamak, bu müziğin kökenleri hakkında bilgilendirmek ve farklılıkları aşan bir iletişim biçimi olarak sahip olduğu önemli rolü vurgulamak amacıyla bir araya getiriyor. 2013 yılında TC Kültür ve Turizm Bakanlığı desteğiyle İstanbul’da gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü’nün yerel ortaklığını İstanbul Caz Festivali üstlendi.

Uluslararası Caz Günü kapsamında 30 Nisan 2013 tarihinde Aya İrini Müzesi’nde bir gala konseri gerçekleştirildi.  Müzik direktörlüğünü John Beasley’nin üstlendiği bu çok özel konserde başta dünyaca ünlü piyanist ve UNESCO İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock olmak üzere Wayne Shorter, Diane Reeves, Marcus Miller, Al Jarreau, Joss Stone, Terri Lyne Carrington, Hugh Masekela ve dünyaca ünlü birçok müzisyen sahne aldı.

Yorumlar

  • 5/5

    Süper

Yorum Yaz

Değerlendirme yapınız 1-5 arası!

Bizden haberdar olmak ister misiniz?


Copyright , Her hakkı saklidır. sektorlerfirmalar.com | 2016